Krakowski z kratką i wiejskim twarogiem

Tradycyjny sernik krakowski z kratką to pyszne ciasto, delikatne i idealne na każdą okazję. Jeśli mamy dostęp do prawdziwego wiejskiego twarogu – wykorzystajmy to!

Przepis na sernik po krakowsku

Składniki na kruche ciasto:

– 240 g mąki pszennej,

– 160 g masła lub margaryny,

– 80 g cukru,

– 2 żółtka.

Składniki na masę serową:

– 1 kg twarogu tłustego lub półtłustego,

– 4 jajka,

– 300g cukru pudru,

– 1 łyżeczka cukru waniliowego,

– 3 łyżki mąki ziemniaczanej,

– 100 ml słodkiej śmietany 30%,

– 100 g rodzynek.

Będzie potrzebne także jedno żółtko do posmarowania kratki.

Składniki na ciasto zagniatamy na jednolitą masę, owijamy w folię spożywczą i wkładamy do lodówki na pół godziny. Prostokątną formę smarujemy margaryną. Ok. 2/3 ciasta wyklejamy na dnie blachy, a resztę ciasta wkładamy do lodówki. Ciasto w formie nakłuwamy widelcem. Ciasto trzeba podpiec w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni, piec przez kwadrans.

Gdy ciasto się piecze, przygotować masę serową. Twaróg połączyć ze śmietaną i mąką, wymieszać trzepaczką. Oddzielić żółtka od białek, żółtka zetrzeć z cukrem pudrem i waniliowym na jasną masę. Na mniejszych obrotach miksera dodawać do masy śmietanę zmieszaną z serem. Białka ubić na sztywną pianę, delikatnie dodać do masy razem z rodzynkami. Masę serową należy wylać na podpieczony spód ciasta. Temperaturę piekarnika zmniejszyć do 180 stopni.

1/3 ciasta, która wcześniej została odłożona lodówki, teraz wyjąć i cienko rozwałkować, następnie przy pomocy radełka wyciąć paski o szerokości 0,5-1 centymetra. Paski ułożyć na masie serowej w taki sposób, aby utworzyły kratkę, posmarować ją żółtkiem.


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 17589 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 402

Fatal error: Uncaught exception 'Exception' with message 'Comet Cache: failed to write cache file for: `/krakowski-z-kratka-i-wiejskim-twarogiem/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`.' in /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:407 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html ...', 9) #1 /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-includes/functions.php(3598): ob_end_flush() #2 [internal function]: wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-includes/plugin.php(524): call_user_func_array('wp_ob_end_flush...', Array) #4 /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-includes/load.php(671): do_action('shutdown') #5 [internal function]: shutdown_action_hook() #6 {main} thrown in /home/zjr/public_html/xhb.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 407